Az MVOSZ Energiahatékonysági Szolgáltatói és ESCO Platformjának Etikai Kódexe

Az Energiahatékonysági Szolgáltatói és ESCO Platform (HUNESCO) központi célkitűzése, hogy hozzájáruljon társadalmunk fenntartható fejlődésének megteremtéséhez, az energiafelhasználás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez, a természeti erőforrásaink hatékony felhasználásához.

Ezzel összhangban a Platform célja, hogy az energiahatékonysági szolgáltatókat összefogja, a szektor és az energiahatékonysági értéklánc szereplőinek a fejlődését segítse, a szolgáltatási minőséget emelje, valamint az ügyfelek és a finanszírozók bizalmát növelje az energiahatékonysági szolgáltatók felé.

A Platform tagjai vállalják, hogy szakmai és etikus módon folytatják üzleti tevékenységüket, továbbá betartják az érvényes törvényeket és szabályozásokat. Ezen túlmenően törekednek az átláthatóságra, a kiválóságra, az üvegházhatású gázok felhasználásának csökkentésére, illetve az energiamegtakarításra. Ennek megfelelően működésüket a legmagasabb szintű etikai normák, valamint a Platform alábbi Etikai Kódexe szerint végzik:

  1. A Tag betartja valamennyi tevékenységére vonatkozó jogszabályt, beleértve a pályázati felhívásokkal, beszerzési eljárásokkal, ajánlatkérésekkel, megállapodásokkal, árazással kapcsolatos jogszabályokat.
  2. A Tag nem vesz részt olyan beszerzésekben, illetve nem köt olyan megállapodásokat, amelyekről a Tag tudja vagy okkal tudhatja, hogy a beszerzési eljárás ellentétes az adott beszerző ügyfél beszerzését és szerződéskötési jogkörét szabályozó törvényekkel és rendeletekkel.
  3. A Tag nem tévesztheti meg a leendő ügyfeleket az elvégzendő fejlesztés, nyújtott szolgáltatás által jogszerűen és technikailag elérhető eredményeinek jelentősen túlzó vagy hamis feltüntetésével.
  4. A Tag által nyújtott bármely fejlesztés, berendezés vagy szolgáltatás megtakarítását és/vagy költségeit nem tüntetheti fel hamisan.
  5. Hatékony etikai megfelelési politika és program fenntartása, amely magában foglalja az alkalmazottak rendszeres képzését és az alkalmazottaknak az észlelt jogsértések bejelentésére szolgáló eljárást. Az alvállalkozókat is tájékoztatja az etikai politikákról, és megköveteli tőlük azok betartását.
  6. Kizárólag megfelelően képzett személyzetet alkalmaz az elvégzett fejlesztések és a szolgáltatásnyújtás során.
  7. A megállapodásaikban szereplő valamennyi berendezést üzemképes állapotban, a megegyezés szerint telepíti.
  8. Biztosítja, hogy az általa nyújtott valamennyi szolgáltatás és berendezés megfeleljen a vonatkozó szabályzatoknak, előírásoknak, szabványoknak.
  9. Kizárólag olyan finanszírozási megállapodásokat alkalmaz, amelyek megfelelnek az alkalmazandó jogszabályoknak.
  10. Olyan mérőeszközöket és eljárásokat alkalmaz, amelyek pontosan mérik és értékelik a berendezések teljesítményét, az energiamegtakarítást és egyéb előnyöket.
  11. A Tag a képességeit és a kapacitásait a fejlesztések és szolgáltatások elvégzésére, a finanszírozás biztosítására tényszerűen, teljes és pontos módon mutatja be.
  12. Nem tesz olyan kijelentéseket a versenytársak képességeiről, helyzetéről, amelyek tényszerűen hiányosak, vagy szándékosan félrevezethetik a megrendelőket.

A jelen etikai irányelvek megsértésének minősül a bíróság által a tag tevékenységét érintő jogerős elmarasztaló ítélet.

Az Etikai Kódexben hivatkozott “megállapodás” minden olyan megállapodásra vonatkozik, amely az elvégzett fejlesztés, nyújtott szolgáltatások részeként energia- vagy működési megtakarítást biztosít, beleértve, de nem kizárólagosan az energiahatékonysági teljesítményalapú szerződéseket.

Az Etikai Kódex megsértéséhez kapcsolódó kizárási eljárás

Az Etikai Kódex elfogadásával a Platform tagjai tudomásul veszik az alább részletezett kizárási eljárást, amivel az Etikai Kódex megsértése járhat.

A Platform azon tagjának kizárási eljárása, aki megsérti az Etikai Kódex valamely cikkét, a következő lépéseket fogja követni:

  1. A Platform bármely tagja kizárási eljárást kezdeményezhet azzal, hogy cég esetén cégszerűen, szakértő esetében hivatalosan aláírt, tértivevény külön szolgáltatással feladott postai könyvelt küldeményként levelet küld az MVOSZ elnökének, titkárának vagy az Etikai Bizottságának címezve, amelyben megjelöli a Platform azon tagját, akit álláspontja alapján ki kell zárni a Platformból, és ismerteti azon objektív indokokat, amelyek alapján ezt a döntést javasolja.
  2. Az Etikai Bizottság 30 munkanapon belül dönt a kizárási eljárás elindításáról, vagy elvetéséről.
  3. Amennyiben az Etikai Bizottság elindítja a kizárási eljárást, abban az esetben a Platform azon tagja, akit a kizárási eljárás érint, tértivevény külön szolgáltatással feladott postai könyvelt küldeményként levélben értesítést kap az Etikai Bizottság elnökétől, amelyben tájékoztatást kap az őt érintő eljárásról és annak okairól.
  4. Az eljárásról szóló levél átvételtől számított 15 munkanapon belül a Platform tagjának lehetősége van tényekkel igazolnia, hogy kizárása miért nem indokolt. A bizonyítékokat tértivevény külön szolgáltatással feladott postai könyvelt küldeményként levélben kell eljuttatnia az Etikai Bizottságnak címezve.
  5. Az Etikai Bizottság a bizonyítékok átvételétől számítva 30 munkanapon belül döntést kell, hogy hozzon arról, hogy kizárja-e a Platform tagját, vagy elfogadja annak bizonyítékait és elveti az eljárást. Erről tértivevény külön szolgáltatással feladott postai könyvelt küldeményként fog levélben értesítést kapni a Platform tagja az Etikai Bizottság elnökétől.
  6. Amennyiben a Platform tagját kizárják, abban az esetben semmilyen pénzbeli visszatérítés nem illeti meg.

A Platform tagjai egyetértenek és elfogadják, hogy az Etikai Kódex bármely cikkének megszegése a kizárásukkal járhat, a jelen dokumentumban leírt eljárásnak megfelelően.